Róża dzika, zwana również psią, polną lub szypszyną lubi porastać skraje lasów, miedze, leśne widne polany i przydroża. Jest to krzew o łukowato wygiętych ku ziemi pędach sięgających nawet do 2,5 metra, z silnymi hakowatymi lub sierpowatymi kolcami. Kwitnie na biało, różowo, jasno-, bądź ciemnoczerwono, zazwyczaj w czerwcu. Owoce czerwone, kuliste lub lekko wydłużone dojrzewają we wrześniu i październiku.
Do przygotowywania leków i przetworów najlepiej nadają się owoce dojrzałe, ale jeszcze twarde, o zabarwieniu czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym. Ze zbiorem owoców nie należy zwlekać do pierwszych przymrozków, gdyż nadmarznięte stają się miękkie, mniej bogate w cenną witaminę C i nadają się już tylko na wino. Oczyszczone z resztek okwiatu owoce można suszyć w całości albo lepiej sam miąższ , po odrzuceniu twardych pesteczek (nasion) i drażniących przełyk włosków, najlepiej w piekarniku w temp. 65-70st.C. Uzyskany susz dobrze jest rozdrobnić np. w maszynce do mięsa z niegęstym sitem, aby był łatwiejszy do zaparzania.
Owoce różane są bardzo bogate w witaminę C. Mają jej przeciętnie 600 mg%, podczas gdy słynąca z witaminy C cytryna ma przeciętnie od 30-70 mg% wit. C. Ponadto zawierają witaminy A (prawie tyle samo co marchewka), B1, B2, E, K, P (rutyna), kwas foliowy (witamina z grupy B), kwasy organiczne, antocyjany, glikozydy, które działają uspokajająco oraz liczne minerały, np. magnez, żelazo, potas, cynk, wapń, siarkę.
Lecznicze właściwości owoce dzikiej róży zawdzięczają przede wszystkim zawartej w nich witaminie C, która chroni przed wszelkimi chorobami zakaźnymi, pomaga w przeziębieniach z gorączką, grypie, katarze .Leczy szkorbut, pomaga w zimowym i wiosennym zmęczeniu i złym samopoczuciu. Badania wykazały również, że witamina C osłania nas przed nowotworami, gdyż zapobiega tworzeniu się w jelitach zabójczych nitrozoamin, które są substancjami rakotwórczymi. Wzmacnia organizm i spowalnia jego starzenie się, przyspiesza także gojenie się ran pooperacyjnych. Owoce różane są niezmiernym dobrodziejstwem dla zmęczonego, kołatającego serca, zapobiegają miażdżycy, zawałom. Łagodzą zatrucia pokarmowe, wpływają żółciopędnie i żółciotwórczo oraz lekko moczopędnie. Można je z powodzeniem polecić ludziom starszym, dzieciom, młodzieży uczącej się, karmiącym matkom, rekonwalescentom, ludziom pracującym przez dłuższy czas w szkodliwych warunkach i wyniszczonych długimi chorobami. Herbatki z tych owoców świetnie pomagają w zdenerwowaniu , kłopotach w zasypianiu, przemęczeniu fizycznym i umysłowym. Róża leczy poza tym awitaminozy ( niedobory witaminowe), przynosi ulgę w zaparciach. Dzięki zawartej w niej przeciwkrwotocznej witaminie K oraz rutynie (wit. P), zapobiega wewnętrznym krwawieniom.
PRZEDSIĘBIORSTWO
FARMACEUTYCZNE
"LEKI NATURY"
TADEUSZ POLAŃSKI Sp. z o.o.
ul. Zielona 30
08-500 Ryki
Polska
tel. (81) 865-10-69
e-mail: biuro@lekinatury.pl