Mącznica lekarska to roślina, która występuje na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Grenlandii. W Polsce dostępna jest przede wszystkim w północnej części kraju. Z uwagi na swoje lecznicze działanie oraz rzadkość występowania, objęta jest częściową ochroną.
Mącznica to krzewina wiecznie zielona, której gałęzie osiągają nawet 1 m długości. Charakteryzuje się ona liśćmi osadzonymi skrętolegle, których długość nie przekracza zwykle 3 cm. Wyróżnia je kształt łopatkowy, a swoim wyglądem są zbliżone do liści popularnej borówki brusznicy - z tym, że posiadają gęstą siateczkę nerwów po spodniej stronie blaszki. Jeśli chodzi o dobroczynne działanie mącznicy, jej naturalna moc skrywa się właśnie w liściach.
Mącznica lekarska od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne. Swoje działanie zawdzięcza liściom, które zawierają wiele cennych substancji, m.in. związki glikozydyfenolowe, flawonoidy, garbniki hydrolizujące, trójterpeny. To właśnie tym składnikom mącznica zawdzięcza swoje działanie: ściągające, przeciwzapalne, saluretyczne (zwiększone wydalanie jonów chlorkowych i sodowych), antybakteryjne (działa na bakterie antybiotykooporne wywołujące zakażenie dróg moczowych), moczopędne. Najważniejszym składnikiem liści mącznicy jest arbutyna i jej pochodna - hydrochinon - związek o silnym działaniu przeciwbakteryjnym (również w stosunku do bakterii Escherichia Coli).
Działanie mącznicy odpowiada właściwościom zawartych w roślinie substancji. Dlatego jest ona od dawna stosowana w leczeniu wielu schorzeń, głównie związanych z układem moczowym. Słynie jako środek zapobiegający zapaleniom dróg moczowych oraz jako sposób na wyeliminowanie chorób dróg moczowych. Odwary z mącznicy lekarskiej można stosować w przypadku infekcji dróg moczowych, białkomoczu, ropomoczu, kamicy nerkowej.
Działanie mącznicy lekarskiej wykorzystywane jest ponadto w kosmetyce. Z uwagi na swoje właściwości ściągające i antyoksydacyjne świetnie sprawdza się przy stanach zapalnych. Działając rozjaśniająco, wspiera redukcję powierzchniowych przebarwień skóry.
Chociaż mącznica lekarska jest bezpieczną rośliną, bez nadzoru lekarza nie powinno stosować się jej w postaci preparatów dłużej niż 7 dni. Należy zachować również ostrożność w dawkowaniu - przyjmowanie większych dawek niż zalecane może skutkować m.in. "szumem w uszach", bólami brzucha czy mdłościami.
Mącznica lekarska nie jest polecana w okresie ciąży i karmienia piersią, w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
Zaleca się, by przyjmowanie preparatów na bazie mącznicy połączyć z ograniczeniem spożycia pokarmów zakwaszających mocz, takich jak np. słodycze.
Nie poleca się długotrwałego przyjmowania środków z samej mącznicy lekarskiej. Najlepiej przyjmować ją w postaci mieszanek ziołowych.
PRZEDSIĘBIORSTWO
FARMACEUTYCZNE
"LEKI NATURY"
TADEUSZ POLAŃSKI Sp. z o.o.
ul. Zielona 30
08-500 Ryki
Polska
tel. (81) 865-10-69
e-mail: biuro@lekinatury.pl